Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Biura podróży coraz częściej zabezpieczają się przed ryzykiem kursowym. To przekłada się na niższe ceny wycieczek

Biura podróży coraz częściej zabezpieczają się przed ryzykiem kursowym. To przekłada się na niższe ceny wycieczek

Wahania kursów walutowych to jeden z głównych czynników ryzyka dla biur podróży. Dlatego touroperatorzy starają się przed nimi zabezpieczyć. Coraz częściej rozliczają koszty w lokalnych walutach i korzystają z kontraktów typu forward. W ten sposób chronią się przed ewentualnymi wzrostami cen, a to przekłada się na niższe ceny wyjazdów.

– Najistotniejszym efektem transakcji forward jest zabezpieczenie potencjalnego wyniku finansowego – mówi agencji Newseria Biznes Jakub Makurat, dyrektor generalny Ebury Polska, firmy świadczącej usługi zabezpieczania przed ryzykiem walutowym i rozliczeń w walutach lokalnych dla małych i średnich firm. – Biuro podróży wynajmujące hotele, przewodników, organizujące wycieczki czy czartery może „zablokować” sobie kurs wybranej waluty na określonym poziomie, najczęściej obecnym lub lekko wyższym. Dzięki temu przez najbliższe kilka miesięcy będzie mieć pewność, że koszt danego wyjazdu pozostanie bez zmian.

Zdaniem Makurata krajowe biura podróży często stosują zabezpieczenia ryzyka kursowego. Większe i bardziej doświadczone mają za sobą różne okresy, podczas których złoty umacniał się i osłabiał, i wyciągnęły z tego wnioski. Mniejsze dopiero się uczą takich transakcji.

– W szczególności te, które bardziej selektywnie podchodzą do kierunków organizacji wycieczek, czyli organizują wycieczki do Afryki, Ameryki Południowej, czy krajów azjatyckich, gdzie często używają innych walut niż dolar amerykański i euro. One zaczynają zauważać pewne istotne korzyści z tego, że można zabezpieczyć ryzyko walut egzotycznych – mówi Makurat.

Organizując wyjazd zagraniczny, biura osiągają przychody pochodzące w głównej mierze z należności od klientów w polskich złotych. Natomiast ponoszone koszty i opłaty, np. za transport i hotele, najczęściej są w walucie obcej jak euro, dolar czy funt brytyjski. W bardziej egzotycznych miejscach rozliczanie płatności w lokalnej walucie może być bardziej korzystne dla biura podróży niż tradycyjny dolar czy euro. Makurat dodaje, że rozliczanie się biur podróży w lokalnej walucie podnosi konkurencyjność ich działalności.

Biznes turystyczny w dużym stopniu opiera się więc na wymianie walut. Znaczne wahania kursów, na przykład ze względu na uwarunkowania makroekonomiczne, niejednokrotnie stawiały rentowność touroperatorów pod znakiem zapytania. Tym bardziej że ceny wycieczek kształtowane są z dużym wyprzedzeniem. Biura starają się utrzymywać ceny kosztem swojej marży.

– Strategie zabezpieczające dają biurom nowe możliwości. Szczególnie waluty krajów rozwijających się, tzw. waluty egzotyczne, gdzie stopy procentowe są wyższe niż w Polsce, dają możliwość oferowania bardzo ciekawych warunków cenowych klientom. Znając z góry kurs terminowy wymiany, można klientowi w Polsce, który będzie płacił złotówkami, zapewnić atrakcyjną cenę tej wycieczki – podkreśla Makurat. – To może być jedno z dodatkowych narzędzi, które pomoże szukać ciekawych kierunków.

Dodaje, że zainteresowanie widać m.in. ze strony biur incentive travel (organizujących wyjazdy motywacyjne dla pracowników) czy mniejszych touroperatorów, oferujących mniej popularne kierunki oraz wyjazdy organizowane dla konkretnych klientów.

- newseria.pl, fot. williamson
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

Azerbejdżan – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

Azerbejdżan – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

2017-02-16 17:24:13

Ze względu na wzrost napięcia w Górskim Karabachu oraz w siedmiu rejonach Azerbejdżanu (Kelbadżar, Łaczyn, Kubatly, Zengelan, Dżebrail, Fizuli i Agdam), Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróżowanie na te tereny oraz do przylegających do nich obszarów.


Res Sacra Miser powoli odzyskuje blask

Res Sacra Miser powoli odzyskuje blask

2017-02-13 08:14:54

Widać efekty trzeciego etapu prac konserwatorsko - rekonstruktorskich w kaplicy Res Sacra Miser przy Krakowskim Przedmieściu 62. Był on możliwy dzięki miejskim dotacjom w wysokości blisko 250 tys. zł, co stanowi 80% udziału w całkowitych kosztach inwestycji.


7 polskich hoteli wśród najlepszych na świecie

7 polskich hoteli wśród najlepszych na świecie

2017-02-09 14:32:07

Na   podstawie   prawie   miliona   opinii   internautów,   portal   HolidayCheck   wybrał   najlepsze   hotele   na świecie, przyznając już po raz 12. nagrody HolidayCheck Award 2017. Pośród nagrodzonych jest aż 7 z Polski. W tym roku zostały dodatkowo docenione te obiekty, które najwyższe opinie otrzymują już od 5 lat.


Nowy Tomyśl - Klub Miłośników Podróży: Przez kontynenty - Etiopia – religia i obyczaje

Nowy Tomyśl - Klub Miłośników Podróży: Przez kontynenty - Etiopia – religia i obyczaje

2017-02-08 16:25:49

W poniedziałek, 6 lutego gościem Klubu Miłośników Podróży „Przez kontynenty” działającym w nowotomyskiej bibliotece była Stanisława Waszkowiak, nowotomyślanka, emerytowana nauczycielka, podróżniczka i fotografik.


Trudniej wyjechać na zimowy urlop

Trudniej wyjechać na zimowy urlop

2017-02-02 09:45:45

Zimowe urlopy poza domem to rzadkość. Zaledwie co ósmy Polak wyjeżdża zimą na narty lub do ciepłych krajów. Najczęściej wybiera rodzime góry, ewentualnie Austrię, Słowację, Czechy i Włochy. Na cieplejsze zakątki świata decydują się nieliczni. Średni koszt zimowego urlopu dla jednej osoby wynosi 1093 zł – wynika z badania wykonanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.


Warszawiacy obejrzeli odrestaurowane zabytki

Warszawiacy obejrzeli odrestaurowane zabytki

2017-01-31 09:40:27

Fort Legionów i Traugutta, kościół św. Jacka i figura Matki Boskiej, kaplica Kotowskich i kamieniczki na Starym Mieście , m.in. te odrestaurowane zabytki mieszkańcy mogli podziwiać w ostatni weekend podczas spaceru „Warszawskie konserwacje”.


Kamerun – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

Kamerun – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

2017-01-28 19:44:05

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do północnego i wschodniego Kamerunu, a także w rejon półwyspu Bakassi.


Polski MSZ odradza podróże do Gambii!

Polski MSZ odradza podróże do Gambii!

2017-01-25 09:00:45

Z uwagi na napiętą sytuację polityczną po wyborach prezydenckich, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Gambii.


[VIDEO] Styczeń to dobry okres na upolowanie oferty wakacyjnej. Wyjazdy są nawet do 35 proc. tańsze

[VIDEO] Styczeń to dobry okres na upolowanie oferty wakacyjnej. Wyjazdy są nawet do 35 proc. tańsze

2017-01-19 11:18:11

Letnia oferta biur podróży dobrze się sprzedaje. Liczba klientów, którzy wakacyjny wyjazd rezerwują na początku roku, jest o 40 proc. wyższa niż rok temu – wynika ze statystyk Neckermann Podróże. O wyborze kierunku decydują nie tylko walory wypoczynkowe, lecz także kwestie bezpieczeństwa. Najchętniej wybierana jest Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Chorwacja i Polska. Rośnie też popularność Sycylii. Klienci coraz częściej wybierają oferty szyte na miarę, np. skierowane do seniorów.


Renowacja szlaków turystycznych w Łodzi

Renowacja szlaków turystycznych w Łodzi

2017-01-17 08:30:12

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska ogłosiła konkurs na realizację zadania publicznego „Renowacja i promocja sieci znakowanych szlaków turystycznych Miasta Łodzi (pieszych i rowerowych)". Projekt skierowany jest do organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i wszystkich podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego w dziedzinie turystyki.