Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Nowatorska metoda leczenia zwierząt z „Palucha”

Nowatorska metoda leczenia zwierząt z „Palucha”

W schronisku „Na Paluchu” z powodzeniem została zastosowana nowatorska metoda leczenia zapalenia zwyrodnianiowego stawów. Taka kuracja to duża ulga dla podopiecznych jednostki. Warszawski „Paluch” apeluje także w sprawie opieki nad kociętami wolno żyjącymi, a także zaprasza na obchody „Dnia Psa”.

 

 

Leczenie z zastosowaniem cytokin
To wyjątkowo nowatorski sposób leczenia zapalenia zwyrodnieniowego stawów. W schronisku „Na Paluchu” po raz pierwszy zastosowano metodę Orthokine® vet irap.

Metoda ta jest bardzo bezpieczna, gdyż opiera się na wykorzystywaniu naturalnych zdolności regeneracyjnych leczonego organizmu. Poddanemu leczeniu zwierzęciu aplikuje się specjalnie przygotowaną mieszaninę własnych białek ochronnych wytworzonych z jego krwi.

Zabieg polega na pobraniu krwi, od pacjenta u którego stwierdzono stan chorobowy, do specjalnej probówki ze związkiem który powoduje namnażanie cytokin – białek, które ostrzegają organizm o urazie lub zakażeniu.

Następnie pozyskaną krew inkubuje się w cieplarce przez sześć godzin gdzie następuje namnożenie cytokin, po tym czasie krew zostaje odwirowana i przygotowane specjalne strzykawki do iniekcji. Dla każdego pacjenta przygotowane są kasety ze strzykawkami które przechowuje się w temperaturze -16°C.

Pierwszemu pacjentowi z „Palucha” wykonano iniekcje do stawów kolanowych, gdzie nastąpił zanik chrząstki stawowej i uszkodzenie więzadła krzyżowego – co uprzednio zostało uwidocznione podczas badania radiologicznego. Cała kuracja potrwa cztery tygodnie podczas których wykonane zostaną kolejne iniekcje dostawowe.

Celem tej metody jest ograniczenie podawania leków przeciwzapalnych niesterydowych i kortykosteroidów które mają dość krótki efekt terapeutyczny. Zastosowana metoda nie wywołuje reakcji alergicznych ponieważ jest to białko pozyskane z organizmu pacjenta. Ponadto działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a takzę hamuje proces niszczenia chrząstki stawowej. Dzięki czynnikowi wzrostu – regeneruje stawy i poprawia jakość mazi stawowej.

– Kliniczne i biochemiczne zalety tej metody wykorzystują lekarze weterynarii przy urazach u koni sportowych, gdzie skuteczność jest bardzo wysoka i szybka. To skłoniło nas do rozpoczęcia stosowania tej metody u podopiecznych „Palucha” – mówi Henryk Strzelczyk, p.o. dyrektora Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

Schronisko apeluje w sprawie kociąt
Duża część małych kociąt, które przychodzą na świat na wiosnę i w lecie, często trafia do schroniska. Tymczasem takie zachowanie nieraz bywa tzw. „niedźwiedzią przysługą”. Przedwczesne zabieranie kociąt ich matkom oraz zabieranie kociąt wolno żyjących z ich naturalnego środowiska nie jest działaniem, które może przynieść korzyść tym  zwierzętom.

Im dłużej mały kotek przebywa ze swoją matką i rodzeństwem, tym większą ma szansę na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. Zwłaszcza w przypadku kotów wolno żyjących należy pamiętać, że sam fakt, iż nie widzimy kotki w pobliżu kociąt nie oznacza, że zostały one porzucone – zadaniem matki jest zadbać o swoje potomstwo i  nie leży w jej interesie zostać zauważoną. W takich przypadkach zawsze należy kierować się stanem kociaków – jeśli wyglądają na zdrowe, dobrze odżywione, ich matka jest w pobliżu i być może nawet obserwuje z ukrycia intruzów.

Zabranie kociąt skraca także okres międzyrujowy u kotki i doprowadza do wcześniejszego urodzenia kolejnego miotu zwierząt. Zakłócając ten naturalny cykl możemy przyśnić się do niekontrolowanego rozrodu, a w konsekwencji do szybkiego pojawienia się kolejnych kotków.

Pamiętać należy także, że kocięta, które urodziły się na wolności, pozbawione swojego naturalnego środowiska, z trudem przystosowują się do warunków życia w schronisku i są przez to znacznie bardziej narażone na choroby typowe dla zwierząt przebywających w takim skupisku.

Nie zawsze rozwiązanie, które nam wydaje się dobre, przysłuży się też zwierzętom.

Z pełną treścią apelu dyrekcji Schroniska Na Paluchu można zapoznać się tutaj. Więcej informacji o opiece nad wolno żyjącymi kotami w ekosystemie Warszawy znajduje się tu.

„Dzień Psa” w sobotę w parku Praskim
Już w sobotę, 25 czerwca, w parku Praskim odbędzie się „Dzień Psa”. To będzie święto wszystkich warszawskich psów. Od godz. 12.00 do 18.00 na wszystkich właścicieli czworonogów, a także ich miłośników, czeka moc konkursów, dyskusji i pokazów. Więcej informacji tutaj. Po godz. 18.00 odbędzie się koncert charytatywny. Na scenie wystąpią Ola Ost oraz zespół Saatus.


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Handy shower - polski patent na zapewnienie higieny podczas misji humanitarnych

[VIDEO] Handy shower - polski patent na zapewnienie higieny podczas misji humanitarnych

2017-04-26 09:53:54

Handy Shower to wszechstronny i innowacyjny gadżet, który zastąpi większość urządzeń sanitarnych, w tym także bidet. Sprzęt waży zaledwie 0,5 kg, dlatego zmieści się nawet w małej saszetce. Do urządzenia dołączony jest elastyczny zbiornik o pojemności od 2 do nawet 40 litrów, dzięki czemu sprawdzi się w różnych sytuacjach: na kempingu, w samolocie, a nawet podczas katastrofy humanitarnej.


[VIDEO] Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia system mID, w tym mobilny dowód osobisty dostępny w smartfonie. 11 maja br. rusza pilotażowa wersja systemu

[VIDEO] Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia system mID, w tym mobilny dowód osobisty dostępny w smartfonie. 11 maja br. rusza pilotażowa wersja systemu

2017-04-19 21:05:37

System mID to rozwiązanie, które opiera się na dostępie do dokumentów i informacji za pośrednictwem urządzeń mobilnych takich jak smartfon. To kolejny krok podjęty przez Ministerstwo Cyfryzacji w celu szeroko pojętej transformacji cyfrowej, która ma się okazać nie tylko zmianą technologiczną, lecz także cywilizacyjną. Mobilny dowód osobisty i mobilne dokumenty od 11 maja tego roku będą mogli wypróbować mieszkańcy Łodzi, Ełku i Koszalina  – również ci, którzy nie mają nowoczesnego smartfona.


Ekonomia dzielenia się – open source zmienia biznes

Ekonomia dzielenia się – open source zmienia biznes

2017-04-12 10:19:57

Według danych portalu Stackoverflow przeciętny programista spędza około siedmiu godzin tygodniowo pracując hobbystycznie nad rozwojem oprogramowania i uczestnicząc w projektach open source, czyli takich, które bazują na otwartym, dostępnym dla każdego kodzie. Na bezpłatne udostępnianie własnego know-how decydują się jednak nie tylko osoby prywatne, lecz także firmy z całego świata. Aż 65 proc. z nich wnosi swój wkład do projektów tego typu. Biznes zaczyna dostrzegać realne korzyści płynące z bezpłatnego dzielenia się własnym dorobkiem.


[VIDEO] W nowym budynku Rotundy nie uda się wykorzystać oryginalnych elementów konstrukcji. Eksperci pracują nad alternatywnym rozwiązaniem

[VIDEO] W nowym budynku Rotundy nie uda się wykorzystać oryginalnych elementów konstrukcji. Eksperci pracują nad alternatywnym rozwiązaniem

2017-04-06 13:24:33

Oryginalnych elementów warszawskiej Rotundy nie można wykorzystać jako bazy dla nowej konstrukcji – wynika z analizy konstrukcyjnej. Zespół ekspertów, który pracuje na miejscu, analizuje możliwość wykorzystania ich na przykład jako instalacji otwierającej pasaż Wiecha albo wkomponowanie wewnątrz nowego gmachu. Prace rozbiórkowe zostały wznowione pod okiem konserwatora, a termin oddania inwestycji do użytkowania w 2019 roku nie jest na razie zagrożony.


[VIDEO] Nadchodzi technologiczna rewolucja

[VIDEO] Nadchodzi technologiczna rewolucja

2017-04-04 10:12:46

Nadciąga trzecia rewolucja. Świat wirtualny, pełen inteligentnych urządzeń i multimedialnych rozwiązań – to już wkracza w nasze życie i niebawem może je zmienić. Co nas czeka i jaka będzie rewolucja technologiczna?


[VIDEO] Hakerzy do ataków wykorzystują również ruch szyfrowany

[VIDEO] Hakerzy do ataków wykorzystują również ruch szyfrowany

2017-03-30 12:27:05

Przez ostatni miesiące nie było tygodnia bez doniesień na temat cyberataków. Hakerzy do ataków wykorzystują również ruch szyfrowany. Nie zraża to firm, które cały czas chcą inwestować w cyfrową transformację, ale teraz  większą uwagę zwracają na bezpieczeństwo. Po raz pierwszy w historii szybkość wdrożenia aplikacji oraz dostępność do nich zostały uznane za mniej istotne niż ogólne bezpieczeństwo – pokazują najnowsze badania F5 Networks.


[VIDEO] Rośnie popularność ubezpieczeń od zagrożeń cybernetycznych. W tym roku takie polisy mogą być prawdziwym hitem

[VIDEO] Rośnie popularność ubezpieczeń od zagrożeń cybernetycznych. W tym roku takie polisy mogą być prawdziwym hitem

2017-03-29 13:32:09

W ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie zainteresowanie polisami od cyberryzyka. Ten rynek napędzać będą zmiany w prawie dotyczącym ochrony danych osobowych. Bezpieczeństwo operacji wykonywanych w sieci jest również istotne z punktu widzenia bieżącej działalności uczestników rynku ubezpieczeniowego. Choć sprzedaż przez internet czy telefon, jest stosunkowo mało rozpowszechniona, a klienci wciąż chętnie korzystają z pośrednictwa agentów, nie oznacza to, że kanały cyfrowe nie będą zyskiwać na popularności, ale i do tego pośrednicy starają się przygotować.


Dwie trzecie firm z sektora MŚP pracuje w chmurze, więcej o 16 pp. niż rok temu

Dwie trzecie firm z sektora MŚP pracuje w chmurze, więcej o 16 pp. niż rok temu

2017-03-27 14:02:42

Już 67 proc. małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurnych. Oznacza to znaczący wzrost aż o 16 pp. w porównaniu do ubiegłorocznej   edycji   badania   –   wynika   z raportu   „Chmura   w   MŚP.


[VIDEO] Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Trzykrotnie wzrosła liczba zainfekowanych telefonów komórkowych

[VIDEO] Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Trzykrotnie wzrosła liczba zainfekowanych telefonów komórkowych

2017-03-22 11:14:09

W ciągu roku liczba cyberataków wymuszających okup wzrosła ponaddwukrotnie, a liczba zainfekowanych smartfonów nawet trzykrotnie – wynika z raportu CERT Orange Polska. W 2016 roku zespół monitorujący bezpieczeństwo w sieci Orange notował blisko 50 poważnych incydentów bezpieczeństwa dziennie.


[VIDEO] Liczba ataków hakerskich rośnie w tempie ponad 700 proc. rocznie. Cyberprzestępcy wyłudzili w ubiegłym roku ponad 1 mld dol.

[VIDEO] Liczba ataków hakerskich rośnie w tempie ponad 700 proc. rocznie. Cyberprzestępcy wyłudzili w ubiegłym roku ponad 1 mld dol.

2017-03-16 20:26:12

Ostatnie miesiące w sieci upłynęły pod znakiem wymuszeń i wyłudzeń. Liczba nowych rodzajów oprogramowania ransomware, które blokuje dostęp do danych i umożliwia hakerom żądanie okupu w zamian za przywrócenie do nich dostępu, wzrosła w ubiegłym roku o 748 proc.