Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Nowatorska metoda leczenia zwierząt z „Palucha”

Nowatorska metoda leczenia zwierząt z „Palucha”

W schronisku „Na Paluchu” z powodzeniem została zastosowana nowatorska metoda leczenia zapalenia zwyrodnianiowego stawów. Taka kuracja to duża ulga dla podopiecznych jednostki. Warszawski „Paluch” apeluje także w sprawie opieki nad kociętami wolno żyjącymi, a także zaprasza na obchody „Dnia Psa”.

 

 

Leczenie z zastosowaniem cytokin
To wyjątkowo nowatorski sposób leczenia zapalenia zwyrodnieniowego stawów. W schronisku „Na Paluchu” po raz pierwszy zastosowano metodę Orthokine® vet irap.

Metoda ta jest bardzo bezpieczna, gdyż opiera się na wykorzystywaniu naturalnych zdolności regeneracyjnych leczonego organizmu. Poddanemu leczeniu zwierzęciu aplikuje się specjalnie przygotowaną mieszaninę własnych białek ochronnych wytworzonych z jego krwi.

Zabieg polega na pobraniu krwi, od pacjenta u którego stwierdzono stan chorobowy, do specjalnej probówki ze związkiem który powoduje namnażanie cytokin – białek, które ostrzegają organizm o urazie lub zakażeniu.

Następnie pozyskaną krew inkubuje się w cieplarce przez sześć godzin gdzie następuje namnożenie cytokin, po tym czasie krew zostaje odwirowana i przygotowane specjalne strzykawki do iniekcji. Dla każdego pacjenta przygotowane są kasety ze strzykawkami które przechowuje się w temperaturze -16°C.

Pierwszemu pacjentowi z „Palucha” wykonano iniekcje do stawów kolanowych, gdzie nastąpił zanik chrząstki stawowej i uszkodzenie więzadła krzyżowego – co uprzednio zostało uwidocznione podczas badania radiologicznego. Cała kuracja potrwa cztery tygodnie podczas których wykonane zostaną kolejne iniekcje dostawowe.

Celem tej metody jest ograniczenie podawania leków przeciwzapalnych niesterydowych i kortykosteroidów które mają dość krótki efekt terapeutyczny. Zastosowana metoda nie wywołuje reakcji alergicznych ponieważ jest to białko pozyskane z organizmu pacjenta. Ponadto działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a takzę hamuje proces niszczenia chrząstki stawowej. Dzięki czynnikowi wzrostu – regeneruje stawy i poprawia jakość mazi stawowej.

– Kliniczne i biochemiczne zalety tej metody wykorzystują lekarze weterynarii przy urazach u koni sportowych, gdzie skuteczność jest bardzo wysoka i szybka. To skłoniło nas do rozpoczęcia stosowania tej metody u podopiecznych „Palucha” – mówi Henryk Strzelczyk, p.o. dyrektora Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

Schronisko apeluje w sprawie kociąt
Duża część małych kociąt, które przychodzą na świat na wiosnę i w lecie, często trafia do schroniska. Tymczasem takie zachowanie nieraz bywa tzw. „niedźwiedzią przysługą”. Przedwczesne zabieranie kociąt ich matkom oraz zabieranie kociąt wolno żyjących z ich naturalnego środowiska nie jest działaniem, które może przynieść korzyść tym  zwierzętom.

Im dłużej mały kotek przebywa ze swoją matką i rodzeństwem, tym większą ma szansę na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. Zwłaszcza w przypadku kotów wolno żyjących należy pamiętać, że sam fakt, iż nie widzimy kotki w pobliżu kociąt nie oznacza, że zostały one porzucone – zadaniem matki jest zadbać o swoje potomstwo i  nie leży w jej interesie zostać zauważoną. W takich przypadkach zawsze należy kierować się stanem kociaków – jeśli wyglądają na zdrowe, dobrze odżywione, ich matka jest w pobliżu i być może nawet obserwuje z ukrycia intruzów.

Zabranie kociąt skraca także okres międzyrujowy u kotki i doprowadza do wcześniejszego urodzenia kolejnego miotu zwierząt. Zakłócając ten naturalny cykl możemy przyśnić się do niekontrolowanego rozrodu, a w konsekwencji do szybkiego pojawienia się kolejnych kotków.

Pamiętać należy także, że kocięta, które urodziły się na wolności, pozbawione swojego naturalnego środowiska, z trudem przystosowują się do warunków życia w schronisku i są przez to znacznie bardziej narażone na choroby typowe dla zwierząt przebywających w takim skupisku.

Nie zawsze rozwiązanie, które nam wydaje się dobre, przysłuży się też zwierzętom.

Z pełną treścią apelu dyrekcji Schroniska Na Paluchu można zapoznać się tutaj. Więcej informacji o opiece nad wolno żyjącymi kotami w ekosystemie Warszawy znajduje się tu.

„Dzień Psa” w sobotę w parku Praskim
Już w sobotę, 25 czerwca, w parku Praskim odbędzie się „Dzień Psa”. To będzie święto wszystkich warszawskich psów. Od godz. 12.00 do 18.00 na wszystkich właścicieli czworonogów, a także ich miłośników, czeka moc konkursów, dyskusji i pokazów. Więcej informacji tutaj. Po godz. 18.00 odbędzie się koncert charytatywny. Na scenie wystąpią Ola Ost oraz zespół Saatus.


Komentarze

Podobne informacje

Nowa koncepcja wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną

Nowa koncepcja wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną

2017-02-16 17:45:16

W 26 europejskich krajach funkcjonują już rozwiązania cyfrowej identyfikacji obywateli. W Polsce implementacja dowodu z warstwą elektroniczną (e-Dowodu) była częścią projektu pl.ID, ale nie została ona zrealizowana w uzgodnionym z Komisją Europejską (KE) terminie. Dlatego projekt pl.ID otrzymał status projektu niefunkcjonującego i aby uniknąć konieczności oddania 85% już poniesionych kosztów kwalifikowanych (czyli 148 mln złotych), musi dostarczyć rezultaty – czyli umożliwić rozpoczęcie wydawania e-Dowodów - do końca marca 2019.


[VIDEO]: Wirtualna rzeczywistość pomoże nam w zakupach

[VIDEO]: Wirtualna rzeczywistość pomoże nam w zakupach

2017-02-09 12:07:01

Wirtualna rzeczywistość pomoże nam wybrać produkty, a nawigacja poprowadzi nas przez sklepowe półki i pomoże odnaleźć poszukiwany towar – to jedne z wielu nowości technologicznych, które niebawem zobaczymy w sklepach. Firmy cały czas pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które pomogą nam robić zakupy.


Dane na wagę prywatności i bezpieczeństwa. Często sami bezwiednie je rozdajemy

Dane na wagę prywatności i bezpieczeństwa. Często sami bezwiednie je rozdajemy

2017-02-08 11:12:03

Ślady   jakie   zostawiamy   w   internecie,   zwłaszcza   w   social   mediach, pozwalają   szybko   określić,   czym   na   co   dzień   się   zajmujemy   i   gdzie aktualnie możemy przebywać. Wystarczy kilka niepozornych informacji takich   jak   imię   i   nazwisko   oraz   miejsce   pracy   lub   zamieszkania   by znaleźć daną osobę i dowiedzieć się o niej tego, co nas interesuje.


 Rozmowy o współpracy z Republiką Korei

Rozmowy o współpracy z Republiką Korei

2017-02-02 11:19:56

- Polska i Korea mają sobie wiele do zaoferowania w zakresie współpracy na rzecz rozwoju infrastruktury oraz budownictwa. Stwarza to możliwość nawiązania relacji między instytutami badawczymi i rozwijania nowych technologii oraz transferu wiedzy – powiedziała wiceminister Justyna Skrzydło.


[VIDEO] Dzięki nowoczesnym technologiom nauka matematyki nie musi być nudna i męcząca. Specjalne aplikacje na smartfony umożliwiają rozwiązywanie zadań z rodzicami

[VIDEO] Dzięki nowoczesnym technologiom nauka matematyki nie musi być nudna i męcząca. Specjalne aplikacje na smartfony umożliwiają rozwiązywanie zadań z rodzicami

2017-01-26 15:42:41

Dzieci otoczone nowymi technologiami coraz rzadziej chcą się uczą w analogowy sposób. Tradycyjne metody nauczania chociażby matematyki są mało atrakcyjne szczególnie dla tych uczniów, którzy nie przejawiają zdolności w tym kierunku. Dlatego by przekonać nieprzekonanych i udowodnić, że wzory, ciągi czy figury geometryczne też mogą być ciekawe, nauczyciele sięgają po nowoczesne narzędzia takie jak tablice interaktywne, platformy multimedialne czy specjalne aplikacje na smartfony.


Wyjaśnienia w związku z informacjami o zakupionym nielegalnym oprogramowaniu

Wyjaśnienia w związku z informacjami o zakupionym nielegalnym oprogramowaniu

2017-01-18 16:16:16

W związku z doniesieniami medialnymi dot. zakupionych w maju 2015 r. przez ówczesne Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej komputerów z nielegalnym oprogramowaniem od konsorcjum firm Computex i Pidikom wyjaśniamy, że komputery zostały zakupione dla urzędów do realizacji zadań wynikających z ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Wykorzystywane są przez urzędy do realizacji zadań służbowych.


SZOK: GPS zamiast do celu poprowadził go w głąb lasu! Zrozpaczonego 24-latka odnaleziono po kilku godzinach!

SZOK: GPS zamiast do celu poprowadził go w głąb lasu! Zrozpaczonego 24-latka odnaleziono po kilku godzinach!

2017-01-13 11:19:02

O dużym szczęściu może mówić mieszkaniec Osieka nad Notecią, który w minioną niedzielę podróżując swoim samochodem do miejscowości Radawnica, dzięki bezkrytycznej wierze we wskazania nawigacji GPS „wylądował” w środku kompleksu leśnego w okolicach miejscowości Podgaje.


[VIDEO] Dobre perspektywy przed branżą elektroniczną. Sprzyjają jej rosnące zapotrzebowanie na nowe technologie i przepisy podatkowe

[VIDEO] Dobre perspektywy przed branżą elektroniczną. Sprzyjają jej rosnące zapotrzebowanie na nowe technologie i przepisy podatkowe

2017-01-12 09:25:29

W tym roku branża RTV i IT odczuje pierwsze pozytywne efekty rządowej walki z oszustwami podatkowymi. Dodatkowo sprzyjać jej będzie zapowiadane przez rząd wspieranie innowacji, dzięki czemu ruszyć mogą także inwestycje firm w tym obszarze – prognozuje ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.


Media społecznościowe stawiają na firmy. Nowe funkcjonalności Instagrama i Snapchata pomogą w reklamie i zwiększaniu sprzedaży

Media społecznościowe stawiają na firmy. Nowe funkcjonalności Instagrama i Snapchata pomogą w reklamie i zwiększaniu sprzedaży

2016-12-28 10:27:36

Komercjalizacja mediów społecznościowych postępuje – podkreśla Joanna Jałowiec, redaktor naczelna portalu PRoto.pl. Serwisy wprowadzają nowe funkcjonalności, które pozwolą firmom skutecznie zwiększać sprzedaż. W kierunku e-commerce zmierza m.in. Instagram.


Przed świętami rośnie gotowość Polaków do pomagania. Do dobroczynności coraz bardziej zachęcają media społecznościowe i nowe technologie

Przed świętami rośnie gotowość Polaków do pomagania. Do dobroczynności coraz bardziej zachęcają media społecznościowe i nowe technologie

2016-12-22 11:20:51

W sezonie świątecznym rośnie gotowość społeczeństwa do bezinteresownej pomocy potrzebującym. Ulubioną formą działalności dobroczynnej Polaków jest wrzucanie pieniędzy do puszek, przekazanie 1 proc. podatku na szczytny cel albo wysłanie charytatywnego SMS-a.