Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Nowatorska metoda leczenia zwierząt z „Palucha”

Nowatorska metoda leczenia zwierząt z „Palucha”

W schronisku „Na Paluchu” z powodzeniem została zastosowana nowatorska metoda leczenia zapalenia zwyrodnianiowego stawów. Taka kuracja to duża ulga dla podopiecznych jednostki. Warszawski „Paluch” apeluje także w sprawie opieki nad kociętami wolno żyjącymi, a także zaprasza na obchody „Dnia Psa”.

 

 

Leczenie z zastosowaniem cytokin
To wyjątkowo nowatorski sposób leczenia zapalenia zwyrodnieniowego stawów. W schronisku „Na Paluchu” po raz pierwszy zastosowano metodę Orthokine® vet irap.

Metoda ta jest bardzo bezpieczna, gdyż opiera się na wykorzystywaniu naturalnych zdolności regeneracyjnych leczonego organizmu. Poddanemu leczeniu zwierzęciu aplikuje się specjalnie przygotowaną mieszaninę własnych białek ochronnych wytworzonych z jego krwi.

Zabieg polega na pobraniu krwi, od pacjenta u którego stwierdzono stan chorobowy, do specjalnej probówki ze związkiem który powoduje namnażanie cytokin – białek, które ostrzegają organizm o urazie lub zakażeniu.

Następnie pozyskaną krew inkubuje się w cieplarce przez sześć godzin gdzie następuje namnożenie cytokin, po tym czasie krew zostaje odwirowana i przygotowane specjalne strzykawki do iniekcji. Dla każdego pacjenta przygotowane są kasety ze strzykawkami które przechowuje się w temperaturze -16°C.

Pierwszemu pacjentowi z „Palucha” wykonano iniekcje do stawów kolanowych, gdzie nastąpił zanik chrząstki stawowej i uszkodzenie więzadła krzyżowego – co uprzednio zostało uwidocznione podczas badania radiologicznego. Cała kuracja potrwa cztery tygodnie podczas których wykonane zostaną kolejne iniekcje dostawowe.

Celem tej metody jest ograniczenie podawania leków przeciwzapalnych niesterydowych i kortykosteroidów które mają dość krótki efekt terapeutyczny. Zastosowana metoda nie wywołuje reakcji alergicznych ponieważ jest to białko pozyskane z organizmu pacjenta. Ponadto działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a takzę hamuje proces niszczenia chrząstki stawowej. Dzięki czynnikowi wzrostu – regeneruje stawy i poprawia jakość mazi stawowej.

– Kliniczne i biochemiczne zalety tej metody wykorzystują lekarze weterynarii przy urazach u koni sportowych, gdzie skuteczność jest bardzo wysoka i szybka. To skłoniło nas do rozpoczęcia stosowania tej metody u podopiecznych „Palucha” – mówi Henryk Strzelczyk, p.o. dyrektora Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

Schronisko apeluje w sprawie kociąt
Duża część małych kociąt, które przychodzą na świat na wiosnę i w lecie, często trafia do schroniska. Tymczasem takie zachowanie nieraz bywa tzw. „niedźwiedzią przysługą”. Przedwczesne zabieranie kociąt ich matkom oraz zabieranie kociąt wolno żyjących z ich naturalnego środowiska nie jest działaniem, które może przynieść korzyść tym  zwierzętom.

Im dłużej mały kotek przebywa ze swoją matką i rodzeństwem, tym większą ma szansę na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. Zwłaszcza w przypadku kotów wolno żyjących należy pamiętać, że sam fakt, iż nie widzimy kotki w pobliżu kociąt nie oznacza, że zostały one porzucone – zadaniem matki jest zadbać o swoje potomstwo i  nie leży w jej interesie zostać zauważoną. W takich przypadkach zawsze należy kierować się stanem kociaków – jeśli wyglądają na zdrowe, dobrze odżywione, ich matka jest w pobliżu i być może nawet obserwuje z ukrycia intruzów.

Zabranie kociąt skraca także okres międzyrujowy u kotki i doprowadza do wcześniejszego urodzenia kolejnego miotu zwierząt. Zakłócając ten naturalny cykl możemy przyśnić się do niekontrolowanego rozrodu, a w konsekwencji do szybkiego pojawienia się kolejnych kotków.

Pamiętać należy także, że kocięta, które urodziły się na wolności, pozbawione swojego naturalnego środowiska, z trudem przystosowują się do warunków życia w schronisku i są przez to znacznie bardziej narażone na choroby typowe dla zwierząt przebywających w takim skupisku.

Nie zawsze rozwiązanie, które nam wydaje się dobre, przysłuży się też zwierzętom.

Z pełną treścią apelu dyrekcji Schroniska Na Paluchu można zapoznać się tutaj. Więcej informacji o opiece nad wolno żyjącymi kotami w ekosystemie Warszawy znajduje się tu.

„Dzień Psa” w sobotę w parku Praskim
Już w sobotę, 25 czerwca, w parku Praskim odbędzie się „Dzień Psa”. To będzie święto wszystkich warszawskich psów. Od godz. 12.00 do 18.00 na wszystkich właścicieli czworonogów, a także ich miłośników, czeka moc konkursów, dyskusji i pokazów. Więcej informacji tutaj. Po godz. 18.00 odbędzie się koncert charytatywny. Na scenie wystąpią Ola Ost oraz zespół Saatus.


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Trzykrotnie wzrosła liczba zainfekowanych telefonów komórkowych

[VIDEO] Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Trzykrotnie wzrosła liczba zainfekowanych telefonów komórkowych

2017-03-22 11:14:09

W ciągu roku liczba cyberataków wymuszających okup wzrosła ponaddwukrotnie, a liczba zainfekowanych smartfonów nawet trzykrotnie – wynika z raportu CERT Orange Polska. W 2016 roku zespół monitorujący bezpieczeństwo w sieci Orange notował blisko 50 poważnych incydentów bezpieczeństwa dziennie.


[VIDEO] Liczba ataków hakerskich rośnie w tempie ponad 700 proc. rocznie. Cyberprzestępcy wyłudzili w ubiegłym roku ponad 1 mld dol.

[VIDEO] Liczba ataków hakerskich rośnie w tempie ponad 700 proc. rocznie. Cyberprzestępcy wyłudzili w ubiegłym roku ponad 1 mld dol.

2017-03-16 20:26:12

Ostatnie miesiące w sieci upłynęły pod znakiem wymuszeń i wyłudzeń. Liczba nowych rodzajów oprogramowania ransomware, które blokuje dostęp do danych i umożliwia hakerom żądanie okupu w zamian za przywrócenie do nich dostępu, wzrosła w ubiegłym roku o 748 proc.


Gra: symulator elektrowni

Gra: symulator elektrowni

2017-03-14 08:18:54

„Przetwarzanie energii" - to najbardziej unikatowa część wystawy powstającego Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.


[VIDEO] Miasta inwestują w technologię LED. Wymiana oświetlenia może przynieść nawet 80-proc. oszczędności energii

[VIDEO] Miasta inwestują w technologię LED. Wymiana oświetlenia może przynieść nawet 80-proc. oszczędności energii

2017-03-08 13:06:39

Lampy LED odpowiadają już za 60 proc. sprzedaży oświetlenia. Rynek szybko rośnie, zwłaszcza że ze względu na jakość i funkcjonalność technologia LED jest w stanie zastąpić większość dotychczas stosowanych źródeł światła. Oświetlenie to jest coraz częściej stosowane w biurach, zakładach przemysłowych oraz na ulicach miast. Również większość przetargów w drogownictwie jest rozpisanych z myślą o tej technologii – podkreśla Grzegorz Kurzydłowski, dyrektor generalny Co-Unity B.V., przedstawiciela Toshiba Lighting w Polsce. Oszczędności zużytej energii, jakie można uzyskać, stosując technologię LED, sięgają nawet 80 proc.


[VIDEO] Za trzy lata internet zdecydowanie przyspieszy. Ponad 3 mld zł trafi na rozbudowę sieci szerokopasmowej

[VIDEO] Za trzy lata internet zdecydowanie przyspieszy. Ponad 3 mld zł trafi na rozbudowę sieci szerokopasmowej

2017-03-02 14:24:17

Cyfryzacja jest jednym z sześciu obszarów decydujących o osiągnięciu celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą w połowie lutego przyjął rząd. W tym procesie kluczowe będą inwestycje w szybki internet. W ciągu kolejnych trzech lat na rozbudowę sieci szerokopasmowych trafi 3,2 mld zł z II konkursu programu operacyjnego Polska Cyfrowa. O środki z tego rozdania stara się także notowana na NewConnect spółka SferaNET.


Nowa koncepcja wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną

Nowa koncepcja wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną

2017-02-16 17:45:16

W 26 europejskich krajach funkcjonują już rozwiązania cyfrowej identyfikacji obywateli. W Polsce implementacja dowodu z warstwą elektroniczną (e-Dowodu) była częścią projektu pl.ID, ale nie została ona zrealizowana w uzgodnionym z Komisją Europejską (KE) terminie. Dlatego projekt pl.ID otrzymał status projektu niefunkcjonującego i aby uniknąć konieczności oddania 85% już poniesionych kosztów kwalifikowanych (czyli 148 mln złotych), musi dostarczyć rezultaty – czyli umożliwić rozpoczęcie wydawania e-Dowodów - do końca marca 2019.


[VIDEO]: Wirtualna rzeczywistość pomoże nam w zakupach

[VIDEO]: Wirtualna rzeczywistość pomoże nam w zakupach

2017-02-09 12:07:01

Wirtualna rzeczywistość pomoże nam wybrać produkty, a nawigacja poprowadzi nas przez sklepowe półki i pomoże odnaleźć poszukiwany towar – to jedne z wielu nowości technologicznych, które niebawem zobaczymy w sklepach. Firmy cały czas pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które pomogą nam robić zakupy.


Dane na wagę prywatności i bezpieczeństwa. Często sami bezwiednie je rozdajemy

Dane na wagę prywatności i bezpieczeństwa. Często sami bezwiednie je rozdajemy

2017-02-08 11:12:03

Ślady   jakie   zostawiamy   w   internecie,   zwłaszcza   w   social   mediach, pozwalają   szybko   określić,   czym   na   co   dzień   się   zajmujemy   i   gdzie aktualnie możemy przebywać. Wystarczy kilka niepozornych informacji takich   jak   imię   i   nazwisko   oraz   miejsce   pracy   lub   zamieszkania   by znaleźć daną osobę i dowiedzieć się o niej tego, co nas interesuje.


 Rozmowy o współpracy z Republiką Korei

Rozmowy o współpracy z Republiką Korei

2017-02-02 11:19:56

- Polska i Korea mają sobie wiele do zaoferowania w zakresie współpracy na rzecz rozwoju infrastruktury oraz budownictwa. Stwarza to możliwość nawiązania relacji między instytutami badawczymi i rozwijania nowych technologii oraz transferu wiedzy – powiedziała wiceminister Justyna Skrzydło.


[VIDEO] Dzięki nowoczesnym technologiom nauka matematyki nie musi być nudna i męcząca. Specjalne aplikacje na smartfony umożliwiają rozwiązywanie zadań z rodzicami

[VIDEO] Dzięki nowoczesnym technologiom nauka matematyki nie musi być nudna i męcząca. Specjalne aplikacje na smartfony umożliwiają rozwiązywanie zadań z rodzicami

2017-01-26 15:42:41

Dzieci otoczone nowymi technologiami coraz rzadziej chcą się uczą w analogowy sposób. Tradycyjne metody nauczania chociażby matematyki są mało atrakcyjne szczególnie dla tych uczniów, którzy nie przejawiają zdolności w tym kierunku. Dlatego by przekonać nieprzekonanych i udowodnić, że wzory, ciągi czy figury geometryczne też mogą być ciekawe, nauczyciele sięgają po nowoczesne narzędzia takie jak tablice interaktywne, platformy multimedialne czy specjalne aplikacje na smartfony.